Dash – najlepsza dieta odchudzająca roku

Dieta ta, składająca się z owoców, warzyw i całych ziaren, już piąty rok z rzędu znalazła się na czele rankingu ekspertów ds. zdrowia US News & World Report.

Po ekscesach w okresie wakacyjnym nadszedł czas na dietę odchudzającą, ale którą wybrać? Aby pomóc Ci poruszać się po kakofonii wszelkiego rodzaju porad dietetycznych ekspertów, amerykański ranking wymienił mocne i słabe strony 41 metod odchudzania. Wielkim zwycięzcą była dieta Dash. Oparta na diecie bogatej w owoce, warzywa i całe ziarna, została ogłoszona „najlepszą dietą we wszystkich kategoriach łącznie” piąty rok z rzędu przez amerykańską gazetę U.S. News & World Report we wtorek.

Dash diet

W celu sporządzenia tej corocznej listy, różne techniki żywieniowe zostały zbadane przez panel kilkunastu ekspertów w dziedzinie żywienia, chorób układu krążenia, cukrzycy i nawyków żywieniowych. Zbadali próbne jadłospisy, aby ocenić korzyści płynące z każdej z metod: od utraty wagi po zmniejszenie częstości występowania cukrzycy lub określenie najmniej restrykcyjnej metody. „Staraliśmy się zapewnić ludziom jak najwięcej parametrów, aby mogli wybrać dietę, która będzie dla nich najlepsza”, powiedziała Angela Haupt, redaktor ds. zdrowia w U.S. News & World Report.

„Dash jest na szczycie podium odkąd wprowadziliśmy ten system rankingowy”, powiedziała. Nasi eksperci stwierdzili, że oprócz skuteczności w redukcji obwodu talii, jest on również najbardziej odpowiedni dla osób z wysokim ciśnieniem krwi”.

Niewiele znana we Francji dieta Dash (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest rzeczywiście uznawana przez pracowników służby zdrowia za ważny regulator ciśnienia krwi. „To pierwsze miejsce jest całkowicie uzasadnione”, wyjaśnia Nina Cohen-Koubi, psychosomatyczna dietetyczka w Paryżu. „Psychologia jest elementem, który często zaniedbujemy w procesie odchudzania. Kreska ma tę zaletę, że nie wywołuje frustracji, często powstałych w wyniku deprywacji żywnościowej narzuconej przez pewne metody”.

Dla doktora Jeana Khémisa, dietetyka i praktykującego w departamencie żywienia w Pitié-Salpêtrière, ta technika jest właściwa. „Dieta DASH opiera się na wyższym spożyciu węglowodanów i błonnika: są to wytyczne dietetyków od dawna”, wyjaśnia. Zwraca uwagę, że te same zalecenia stanowią podstawę Narodowego Programu Odżywiania i Zdrowia (PNNS), planu zdrowia publicznego uruchomionego w 2011 roku.

>>> Na stronie Znaneleki znajdziesz wiele wspaniałych produktów na odchudzanie.<<<

Dash wyprzedza zatem dietę TLC (Therapeutic Lifestyle Changes), która koncentruje się głównie na diecie o wysokim poziomie błonnika i jest zalecana dla osób cierpiących na wysoki poziom cholesterolu, a także dietę Mayo, ścisłe, niskokaloryczne podejście do jedzenia, która bierze swoją nazwę od amerykańskiej sieci szpitali „Mayo Clinic”, która zajmuje odpowiednio drugie i trzecie miejsce na podium.

Dukan, zły uczeń

Dieta Paleo, która opowiada się za dietą opartą na mięsie, rybach i warzywach, oraz dieta wysokobiałkowa dr Dukana, która jest regularnie kontrowersyjna w świecie medycyny, wiązała się na ostatnim miejscu. „Dieta wysokobiałkowa jest problematyczna”, mówi Nina Cohen-Koubi. „Stwarza to zaburzenia w jedzeniu, ponieważ ograniczanie się do jednej grupy pokarmowej szybko staje się niepokojące. Niektórzy z moich pacjentów, którzy próbowali, musieli ponownie nauczyć się jeść normalnie: jeden z nich, zwykł jeść tylko mięso, obawiał się przybrać na wadze połykając łyżkę ryżu” – wspomina dietetyk.

Metoda Weight Watchers, oparta na niskokalorycznych posiłkach w połączeniu z systemem punktowym, spotkaniami i regularnym, zindywidualizowanym monitorowaniem, jest numerem jeden w kategorii „najlepsza dieta do odchudzania”, a następnie dietą śródziemnomorską, charakteryzującą się obfitym spożyciem owoców, warzyw, zbóż i oliwy z oliwek, w połączeniu z produktami mięsnymi i mlecznymi. „To nie są najzdrowsze diety, ale to dobre diety, z którymi dostajesz wyniki.”

„Jednym z powodów, dla których Weight Watchers jest tak skuteczny, jest jego wspólnotowa dynamika: pacjent czuje się właścicielem grupy po utracie wagi i dlatego nadal uczestniczy w spotkaniach, ale nie wiem, jaka jest długoterminowa skuteczność po odstawieniu diety”, mówi dr Jean Khémis. „W sumie uważam, że każdy człowiek jest inny i indywidualna równowaga żywieniowa zawsze będzie bardziej skuteczna niż standardowa dieta”, podsumowuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *